+48 792 616 363

Kim jest radca prawny? Czy radca prawny jest prawnikiem?

29 grudnia 2020
radca prawny Patryk Pilich

Odpowiedź na tak postawione pytania wydawać by się mogła oczywista. Czasem jednak taka oczywista nie jest. W pierwszym artykule na blogu postaram się przybliżyć zawód radcy prawnego, zakres jego obowiązków oraz drogę, jaką musi przebyć prawnik, aby stać się radcą prawnym.

 

Radca prawny jest prawnikiem, tj. osobą posiadającą wyższe wykształcenie prawnicze. Każdy, kto ukończy studia prawnicze wraz z uzyskaniem tytułu magistra prawa staje się prawnikiem. Nie każdy jednak prawnik jest radcą prawnym. Aby móc wykonywać zawód radcy prawnego po ukończeniu studiów prawniczych należy uzyskać uprawnienia zawodowe. Najczęstszą formą zdobycia zawodu radcy prawnego jest ukończenie aplikacji radcowskiej. Do rozpoczęcia aplikacji koniecznym jest zdanie państwowego egzaminu wstępnego oraz złożenie ślubowania aplikanta.

 

W ramach 3 – letniej aplikacji radcowskiej aplikant radcowski uczestniczy w zajęciach teoretycznych, praktycznych (w sądach oraz prokuraturze), a także najczęściej pracując w kancelarii u boku swego patrona zdobywa doświadczenie, niezbędne do samodzielnego wykonywania zawodu w przyszłości. Koniecznym jest także zdanie egzaminów w trakcie odbywania aplikacji, które weryfikują wiedzę aplikanta z najważniejszych dziedzin prawa.

 

Aplikację radcowską wieńczy kolejny egzamin państwowy – zawodowy egzamin radcy prawnego. Dopiero zdanie egzaminu zawodowego, złożenie przed dziekanem danej Okręgowej Izby Radców Prawnych ślubowania oraz wpis na listę radców prawnych upoważnia radcę prawnego do wykonywania zawodu oraz świadczenia usług prawnych.

 

Rota ślubowania składanego przez radcę prawnego ma następujące brzmienie: "Ślubuję uroczyście w wykonywaniu zawodu radcy prawnego przyczyniać się do ochrony i umacniania porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązki zawodowe wypełniać sumiennie i zgodnie z przepisami prawa, zachować tajemnicę zawodową, postępować godnie i uczciwie, kierując się zasadami etyki radcy prawnego i sprawiedliwości".
 

Na listę radców prawnych może być wpisany ten, kto korzysta w pełni z praw publicznych, ma pełną zdolność do czynności prawnych, jest nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu radcy prawnego.

 

Jakiego rodzaju usługi świadczy radca prawny?

 

Radca prawny świadczy pomoc prawną, polegającą przede wszystkim na:

  • udzielaniu porad prawnych,
  • sporządzaniu pism procesowych oraz pozaprocesowych,
  • reprezentowaniu swoich klientów przed sądami oraz organami administracji publicznej,
  • sporządzaniu opinii prawnych oraz opiniowaniu umów.

 

Niezależnie od ww. katalogu usług radca prawny wykonuje również inne czynności, właściwe dla danego zlecenia,  w tym reprezentuje interesy klienta w kontaktach z osobami wykonującymi inne zawody prawnicze – notariuszami, komornikami, bierze udział w negocjacjach biznesowych, rozmowach ugodowych, czy oględzinach. Radca prawny ma prawo sporządzania poświadczeń odpisów dokumentów za zgodność z okazanym oryginałem. Radca prawny może być również obrońcą w postępowaniu karnym oraz karnoskarbowym.

 

Nie można także zapomnieć, że radca prawny w związku z wykonywanym zawodem posiada szereg obowiązków ustawowych, odnoszących się bezpośrednio do jakości oraz bezpieczeństwa świadczonych usług. Każdy radca prawny  posiada obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, co zapewnia klientom maksymalny poziom ochrony ich interesów na wypadek popełnienia przez radcę prawnego błędu podczas świadczenia usług. Dodatkowo radca prawny zobowiązany jest do podnoszenia swoich kwalifikacji w ramach doskonalenia zawodowego poprzez m.in. uczestniczenie w szeregu szkoleń. Radcę prawnego obowiązują także zasady etyki i godności zawodu, za naruszenie których odpowiada dyscyplinarnie. Radca prawny zobowiązany jest także zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się podczas udzielania pomocy prawnej. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie może być ograniczony w czasie, a radca prawny nie może być zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedział się udzielając pomocy prawnej lub prowadząc sprawę.

 

Nie wszyscy także wiedzą, że tytuł zawodowy „radca prawny” podlega ochronie prawnej a radca prawny podczas i w związku z wykonywaniem czynności zawodowych korzysta z ochrony prawnej przysługującej sędziemu i prokuratorowi.

 

Zasady wykonywania zawodu radcy prawnego oraz zasady organizacji i działania samorządu radców prawnych reguluje ustawa z dnia 1 października 1982 r. o radcach prawnych.

 

Wszystkie wymogi, które zostały zawarte w wyżej wymienionej ustawie, a które musi spełniać każdy radca prawny dają rękojmie należytego wykonywania zawodu.

 

radca prawny

Patryk Pilich

 

 

 

+48 792 616 363

p.pilich@ppkrp.pl

© 2020 Patryk Pilich Kancelaria Radcy Prawnego