+48 792 616 363

Czy trzeba spłacać kredyt frankowy w trakcie trwania procesu?

25 sierpnia 2023

Czy trzeba spłacać kredyt frankowy w trakcie trwania procesu? Dlaczego warto skorzystać z zabezpieczenia przy składaniu pozwu o unieważnienie kredytu frankowego?

 

Wiele osób posiadających kredyty frankowe zastanawia się, czy jeżeli złoży do sądu pozew o unieważnienie umowy kredytowej, to w dalszym ciągu będzie musiała uiszczać comiesięczne raty kredytu.

 

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej znacząco wpłynął na sytuację frankowiczów. Zasadniczo praktycznie w każdej sprawie frankowej dotyczącej unieważnienia kredytu, w przypadku gdy kwoty spłacone przez Klienta banku przewyższają już kwotę wypłaconą przez Bank przy udzieleniu kredytu, Sądy udzielają zabezpieczenia roszczenia kredytu poprzez wstrzymanie obowiązku dokonywania spłat rat kredytowych. Kancelaria kierując wnioski o udzielenie zabezpieczenia roszczenia dodatkowo wnosi o zakazanie Bankowi składania oświadczenia o wypowiedzeniu umowy kredytu oraz zakazania dokonywania wpisów w rejestrach prowadzonych przez BIG, InfoMonitor itd.

 

Prawidłowy, szeroki wniosek o udzielenie zabezpieczenia oraz udzielenie przez Sąd takiego zabezpieczenia skutkuje po pierwsze brakiem obowiązku spłat rat kredytu na czas trwania procesu, po drugie Bank nie może wywierać „nacisku” na Klienta poprzez dokonywanie wpisów w rejestrach np. BIK lub wypowiedzenia umowy kredytu. Klient może zatem nie płacić rat kredytu przez cały czas trwania sprawy, aż do jej prawomocnego zakończenia.

 

W przypadku zdecydowania się na złożenie pozwu przeciwko Bankowi, należy mieć na uwadze instytucję zabezpieczenia roszczenia, gdyż przynosi ona znaczne korzyści dla Klienta, a nie zawsze klient w ogóle ma wiedzę o takiej możliwości. W ramach Kancelarii, w przypadku złożenia pozwu zawsze składamy szeroki wniosek o udzielenie zabezpieczenia w sprawie. Zazwyczaj od dnia złożenia pozwu wraz z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia do wydania postanowienia o zabezpieczeniu mija od tygodnia do 2 miesięcy w zależności od Sądu, do którego kierowany jest pozew.

 

Na marginesie należy wskazać, że według danych zebranych przez Votum Robin Lawyers S.A. tylko w pierwszym półroczu 2023 r. rozpatrzono 8 129 spraw frankowych, z czego 7 904 sprawy zakończyły się korzystnymi wyrokami (97,2% pozytywnych rozstrzygnięć). Powyższe dane „zmotywowały” Banki do podejmowania prób ugodowego zakończenia sporów z Klientami. Wskazać jednak należy, że oferty ugodowe są bardzo niekorzystne dla Klientów, gdyż Banki proponują np. odfrankowienie kredytu lub zakończenie umów przy spłacie pozostałego kapitału, podczas gdy większość Klientów nadpłaciła już dziesiątki lub setki tysięcy złotych ponad pożyczoną kwotę. Podpisanie takiej niekorzystnej ugody w zasadzie zamyka drogę do dochodzenia roszczeń od Banku.

 

W przypadku otrzymania propozycji ugody zaleca się zatem przeprowadzenie konsultacji z prawnikiem, w celu oceny propozycji Banku oraz ustalenia wysokości kwoty, którą można odzyskać. Dopiero po uzyskaniu pełnego obrazu sytuacji należy podejmować działania w sprawie.

 

Wobec rosnącego zainteresowania sprawami frankowymi, Kancelaria oferuje bezpłatną, niezobowiązującą analizę umowy frankowej wraz z oceną szans na wygranie sprawy oraz korzyści wynikających z unieważnienia umowy kredytowej. W załączeniu przykładowe zabezpieczenie uzyskane przez Kancelarię.

 

radca prawny

Patryk Pilich

 

+48 792 616 363

p.pilich@ppkrp.pl

© 2020 Patryk Pilich Kancelaria Radcy Prawnego